CSONE OFICIAL FORUM
Parteneri EMAG

Elementele unui document HTML

In jos

Mesaj  CSONE la data de Vin Feb 15, 2013 5:15 am

CSONE a scris:
Documentele HTML sint definite prin taguri html. Un element html reprezinta tot ce se afla intre inceputul unui tag si sfarsitul acestuia.

Paragraf:
Cod:
<p>Acesta este un paragraf</p>
Link:
Cod:
<a href="default.htm">Acesta este un link</a>

Sintaxa elementelor HTML

* un element HTML deschide cu un inceput de tag
* un element HTML se inchide cu un sfarsit de tag
* continutul unui tag HTML este tot ce se afla intre inceputul unui tag si sfarsitul acestuia
* unele taguri HTML nu au continut
* elementele fara continut se inchid in acelasi tag
* majoritatea elementelor HTML pot avea mai multe atribute (vom invata despre acestea in urmatoarele articolele)

Majoritatea elementelor HTML pot contine alte elemente HTML. Un document HTML contine o structura de elemente HTML.

Exemplu de document HTML:

Cod:
<html>
<body>
<p>Primul meu paragraf.</p>
</body>
</html>

Dupa cum se poate observa, documentul de deasupra contine 3 elemente HTML.

Explicatia documentului HTML

Elementul <p>

Cod:

Elementul <p> defineste un paragraf de text intr-un document HTML. Elementul incepe cu tagul <p> si se inchide cu tagul </p>. Continutul acestuia este textul "Primul meu paragraf".

Elementul <body>

Cod:
<body><p>Primul meu paragraf.</p></body>

Elemntul <body> defineste corpul documentului HTML. Elementul incepe cu tagul <body> si se inchide cu tagul </body>. Continutul acestuia este un alt element HTML (tagul <p>).

Elementul <html>

Cod:
<html>
<body>
</body>
</html>

Elementul <html> defineste intreg documentul HTML. Elementul incepe cu tagul <html> si se inchide cu tagul </html>. Continutul acestuia este un alt element HTML (tagul <body>).

Inchiderea tagurilor HTML

Tagurile HTML pot fi lasate fara tagul de inchidere, iar browserul va fi capabil sa listeze corect, insa nu te baza niciodata pe acest lucru. Intotdeauna inchide tagurile HTML.

Elementele goale

Unele elemente HTML nu au continut, unul dintre acestea fiind <br>, care defineste trecerea la o linie noua in documentul HTML.
Nota: In formatul XHTML al unui document HTML, toate tagurile trebuiesc inchise. De aceea acest element se inchide in tagul de deschidere, sub forma <br />.

Scrierea tagurilor cu majuscule sau litere mici

Tagurile HTML nu tin cont de scrierea cu majuscule sau litere mici, insa in functie de formatul unui document HTML, acestea trebuiesc scrise obligatoriu sub o anumita forma. Spre exemplu, in formatul XHTML, tagurile trebuiesc scrise cu litere mici, iar in HTML 4 se pot scrie cu litere mari. Aceste reguli sint definite de World Wide Web Consortium.
CSONE
Admin

Puncte CSONE : 278
Data de inscriere : 04/01/2013

Vezi profilul utilizatorului http://csone.bossforum.net

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum